verejne:sit:index

Počítačová síť

Klub Sincoolka, kromě všeho dalšího, umožňuje svým členům také připojení k akademické síti ČVUT a CESNET, a to jako jednu z členských výhod síťového členství. Síť spravujeme na Sinkuleho i Dejvické koleji. Možné je připojení jak kabelem, tak Wi-Fi (negarantováno).

O síť se stará fajn banda administrátorů klubu Sincoolka a Studentské unie ČVUT za podpory VIC ČVUT.

Shrnutí nejdůležitějších pravidel:

  • Uživatel smí připojit pouze zařízení schválená administrátory.
  • Zdejší počítačová síť je akademická, tzn. slouží zejména pro účely výzkumu, vzdělávání, práce do školy apod. Platí zákaz komerčního provozu na síti klubu.
  • Je zakázáno nelegálně distribuovat materiál chráněný autorským zákonem (ať už prostřednictvím BitTorrentu, DC++, či jiných prostředků).
  • Každý uživatel je zodpovědný za obsah dat na svém zařízení a také za dostatečné zabezpečení zařízení vůči napadení.
  • Uživatel nesmí jakýmkoli způsobem poskytovat připojení k síti třetím osobám. Z tohoto důvodu nepřipojujeme přinesené routery.

Plné znění pravidel (PDF)

Přecházíte z jiné koleje ČVUT? Registrujte se a postupujte dle pokynů dále! Síťové členství Vám poté přeneseme z Vaší předchozí koleje ČVUT, a to na semestr, na které bylo zaplacené, tudíž jej neplatíte znovu. Ozvěte se svému adminovi při zápisu do klubu! :-)

Jste na koleji noví? Připojíte se kabelem do zásuvky na pokoji, nebo se připojíte na Wi-Fi Sincoolka-registration, a zaregistrujete se do klubu Sincoolka přes náš systém SINIS. Trvá to jen chvilku a po dokončení registrace Vám aktivujeme připojení k síti na 5 dní.

Při registraci si zaregistrujete své první zařízení (resp. jeho MAC adresu). To bude mít automaticky přístup k síti.

Podepsat přihlášku do klubu pak můžete v době našich úředních hodin v LABu.

Nakonec nezapomeňte zaplatit příslušné členské příspěvky. Máte na to 14 dní po podepsání přihlášky, během kterých můžete připojení používat.

Chcete-li registrovat další zařízení či změnit stávající, následujte prosím pokyny na samostatné stránce.

Od 27. 11. 2023 se administrátorský tým rozhodl experimentálně povolit všem členům na Sinkuleho koleji registraci až 5 zařízení (5 WiFi zařízení nebo 4 WiFi zařízení a jedno zařízení přes Ethernet).

Připojit se můžete buď kabelem nebo Wi-Fi. Wi-Fi negarantujeme! Kabelové připojení bude mnohokrát rychlejší a stabilnější, a lze jej dnes použít i s mnohými tablety a telefony. Pro více informací a návody klepněte na ikonku níže.

Registrace, připojování zařízení a další řeší naši dobrovolníci primárně v našich úředních hodinách.

Běžné hodiny:

  • pondělí – 20:00–21:00
  • středa – 20:00–21:00

Konají se v LABu – na Sinkuleho koleji na 14. chodbě (5. patro), vedle výtahu.

Většinu požadavků umíme řešit pomocí vhodného e-mailového kontaktu - pro počítačovou síť to je admin@sin.cvut.cz.

Mohou se Vám hodit naše návody v této sekci níže, případně konzultujte FAQ aneb Řešení nejčastějších problémů se sítí.

Můžete také využít telefonní linku +420 228 229 638, a to v době úředních hodin. Mimo tuto dobu je k dispozici záznamník. Pozor, přes telefon vás stále nemůžeme zaregistrovat, ale můžeme vyřídit např. prodloužení lhůty pro zaplacení z nečekaných důvodů, nebo náhradní termín pro registrace.

Pokud jste již naším členem se Síťovým členstvím, můžete dále užívat (nejen těchto) služeb:

Narazili jste na problém?

Nahlédněte nejdříve prosím na https://status.sin.cvut.cz, kde zveřejňujeme plánované odstávky a také neplánované problémy, které řešíme.

Nic? Prosíme, projděte si FAQ aneb Řešení nejčastějších problémů se sítí – obsahuje případy, se kterými se setkáváme nejčastěji. Nenajdete-li odpověď, napište nám na admin@sin.cvut.cz nebo se za námi stavte v době úředních hodin a mrkneme na to společně.

Náš uplink je v současné době 10 Gbps, kabelovým připojením lze dosáhnout plného gigabitu.

Maximální dosažitelná rychlost TCP spojení na Wi-Fi je cca 200 nebo 500 Mbps na Sinkuleho koleji (802.11n na 5GHz, 802.11ax na 5GHz při 40MHz kanálu) a cca 600 Mbps na Dejvické koleji (802.11ac na 5GHz při 80MHz kanálu). Prakticky jsou tyto hodnoty vždy nižší, ovšem 802.11ax přináší mnoho vylepšení, a to i pro starší pásmo 2,4GHz. Více např. zde: https://www.lupa.cz/clanky/wi-fi-6-prichazi-co-je-pod-poklickou-noveho-standardu/

V následujících dvou semestrech dojde k celkové výměně všech přístupových bodů Wi-Fi na Sinkulce. Všechny nově instalované AP mají podporu 802.11ax a OFDMA při 2×2:2 MU-MIMO.

Core switch Juniper EX4600 zajišťuje propojení všech access switchů na Sinkuleho koleji (Juniper, 3Com, Cisco); dostupný bandwidth per switch je 10Gbps.

Dejvická kolej je připojena k naší síti bezdrátovým spojem Ericsson v pásmu 71-76, 81-86 GHz o kapacitě 2Gbps.

Zajímá vás více? Přijďte se k nám někdy podívat, třeba během našich úředních hodin :)
  • verejne/sit/index.txt
  • Poslední úprava: 29.01.2024 22:26
  • autor: Vojtěch Kříž